CG Live

Vaš pogled na grad

ODRŽANA OBUKA NA TEMU SPAŠAVANJA NA BRZIM VODAMA

U organizaciji Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, u periodu od 6. do 11. aprila 2022. godine u Donjem Kraljevecu (Republika Hrvatska), realizovana je obuka na temu spašavanja na brzim vodama.

Obuku su sproveli instruktori iz Gorske službe spašavanja Republike Hrvatske po međunarodnom programu obuke Rescue 3 International. Obuku je uspješno savladalo 10 pripadnika službi zaštite i spašavanja iz Prijestonice Cetinje i opština Ulcinj, Kotor, Tivat i Danilovgrad. Nakon sprovedene obuke organizovana je i pokazna vježba na kojoj su polaznici demonstrirali stečena znanja i vještine. Svi polaznici obuke dobili su međunarodno priznati sertifikat Rescue 3 International.

Ova obuka i pokazna vježba sprovedeni su u okviru projekta SAFE TOGETHER – Prevencija rizika u prekograničnom području, koji se finansira u okviru IPA INTERREG Programa prekogranične saradnje između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a sprovodi ga Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore (vodeći partner) u partnerstvu sa Gradom Gradiška (Bosna i Hercegovina) i Gradom Daruvar (Republika Hrvatska).

Projekat se fokusira na jačanje ljudskih i materijalnih kapaciteta za reagovanje u slučaju elementarnih nepogoda i drugih nesreća u prekograničnom području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Glavne aktivnosti uključuju uspostavljanje i rekonstrukciju Nacionalnog trening centra za zaštitu i spašavanje u Podgorici i regionalnih trening centara u Gradišci i Daruvaru, nabavku opreme i opremanje nacionalnog i regionalnih trening centara, nabavku lične i kolektivne spasilačke opreme za zaštitu i spašavanje (medicinska, ronilačka, alpinistička, planinarska i oprema za spašavanje na vodi), nabavku terenskog vozila, osnivanje Gorske službe spašavanja (GSS) u Gradišci i Daruvaru, organizovanje specijalizovanih obuka za subjekte sistema zaštite i spašavanja, održavanje zajedničke terenske vježbe, izradu lokalnih procjena rizika od katastrofa, informisanje stanovništva o rizicima od elementarnih nepogoda i održavanje Dana otvorenih vrata.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.276.113,89 eura, od čega je doprinos Evropske unije 1.084.696,79 eura, ili 85% ukupnih projektnih troškova. Za Crnu Goru opredijeljeno je 519.961,54 eura, od čega EU finansira 441.967,30 eura.

Projekat je počeo sa realizacijom 1. oktobra 2020. godine i trajaće 26 mjeseci.