CG Live

Vaš pogled na grad

proljecnja skola

Održana proljećnja škola “Održivo korišćenje resursa u morskim i obalnim područjima”

Održana proljećnja škola. Predstavnici Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma učestvovali na proljećnjoj školi “Održivo korišćenje resursa u morskim i obalnim područjima” koja je održana na Univerzitetu Molize u Termoliju, u periodu od 11. maja do 13. maja 2022. godine.

“Projekat je od izuzetne važnosti za Crnu Goru koja je posvećena ekonomskom rastu, razvoju dobrosusjedskih odnosa, te daljem sprovođenjuu ciljeva i zadataka u skladu sa sa sprovođenjem strukturnih reformi koje će doprineti daljem unapređenju ukupnog poslovnog ambijenta, stimulisanju preduzetništva, grupisanja i poslovnih operacija zasnovanih na principima plavog rasta, kazala je Ivana Janković Mijanović, rukovoditeljka Odjeljenja za evropske integracije, programiranje I implementaciju EU fondova u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma.

Ona je predstavila projekat, postignute rezultate, kao i planirane aktivnosti i dodala da se posebna važnost projekta ogleda u uključivanju mladih u kontekstu jačanja administrativnih kapaciteta u oblastima zelenog i plavog rasta.

Proljećna škola je okupila skoro stotinu učesnika (prisutno i onlajn), uključujući predstavnike akademske zajednice, biznisa i javnog sektora iz Italije, Albanije i Crne Gore. Tokom prvog dana učesnici su bili u prilici da se bliže upoznaju sa temom o održivom turizmu i gastronomiji povezanim sa morskim resursima (prof. Dell'Agnese Milano Bicocca, dr. Priante iz UNVTO, prof. Etcheverria iz Francuske, rektor Univerziteta u Salentu i prof. Giagnacovo Univerzitet u Molizeu). Drugi dan je bio posvećen održivom korišćenju morskih resursa i najboljim praksama za upravljanje morskim sredinama koje je predstavio prof. Reale (Univerzitet u Molizeu), prof. Congestri (Tor Vergata Univerzitet), dr. Mascilongo (Zooprofilaktički institut Abruca i Molizea) i dr. Guidotti (Guidotti Shop), dr. Santa Vitucci, dr. Mikolis i dr. Gadaleta Caldarola iz Regiona Pulja (SABG projektni partner), dr. Cariglia (Consorzio Gargano Pesca) i dr. Pinna i dr. D'Agnese (MICOPERI Blue Grovth).

Na završnoj sesiji se govorilo o tome kako koristiti programe finansiranja EU u plavim i zelenim sektorima, uz prisustvo dr De Angelis iz APRE-a. Kako je naglašeno, glavno usmjerenje ubuduće mora biti ka valorizaciji i održivom korišćenju životne, kulturne i rekreativnog nasleđa primorskih područja ( tzv. spori turizam), modelima i mogućnostima za razvoja gastronomije prema održivom pristupu, na održivoj ekonomiji, pobošljšanju kvaliteta životne sredine, korišćenju dostupnih sredstava iz EU i sl.

Proljećna škola

Pored predstavnika Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, učešće su imale tri studentkinje magistarskih studija iz Crne Gore, kao i predstavnici Kancelarije za evropske integracije

Proljećnu školu organizovao je Region Molize i UNIMOL u okviru projekta SMART ADRIA Blue Growth, koji se finansira u okviru projekta prekogranične saradnje Italija-Albanija-Crna Gora.