CG Live

Vaš pogled na grad

Brojne aktivnosti delegacije Vlade Crne Gore na COP26

Delegacija Vlade Crne Gore, koju čine Ana Samardžić, predstavnica Kabineta Premijera Krivokapića, Danilo Mrdak, državni sekretar za ekologiju MEPG-a, Marko Perunović, državni sekretar za energetiku i rudarstvo MKI-ja, Jovana Žarić, v.d. generalne direktorice Direktorata za EU integracije, međunarodnu saradnju i klimatske promjene MEPG-a i Milan Gazdić, v.d. generalnog direktora Agencije za životnu sredinu, učestvuje na globalnom samitu Konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama u Velikoj Britaniji – COP26. COP26 smatra se prekretnicom, posebno u smislu obavezivanja država na smislene i efikasne akcije koje će doprinijeti karbonskoj neutralnosti do sredine vijeka. Osim toga, cilj je i nastaviti napore da se ograniči globalno zagrijavanje na 1,5 stepeni Celzijusa (1,5C).

Velika je čast predstavljati zemlju koja ima izuzetno nizak udio u globalnoj emisiji GHG, a koja se brojnim projektima i ulaganjima u obnovljive izvore energije pridružuje globalnoj borbi za dostizanje ciljeva Pariškog sporazuma, izjavila je Ana Samardžić. Ona je dodala da je u Crnoj Goru u toku izrada Prostornog plana koji će da obezbijedi buduću osnovu održivog razvoja usmjerenog ka dostizanju minimalne ili nulte emisije CO2 u Crnoj Gori.

Delegacija je održala bilateralni sastanak sa Republikom Poljskom. S tim u vezi, važno je istaći da su dogovoreni dalji koraci u pogledu podnošenja aplikacije za projekte u sklopu Fonda Polish Climate Support, kojim se finansiraju projekti u oblasti kvaliteta vazduha, energetske efikasnosti i pravedne tranzicije.

Jedan od istaknutih sastanaka bio je na temu „Posvećenosti Međunarodne pomorske organizacije (IMO) dekarbonizaciji brodarstva kroz usklađenu međunarodnu akciju”, a dijalog je bio usmjeren na glavne izazove za rješavanje klimatskih promjena i dekarbonizacije međunarodnog brodarstva kroz regulatorni proces IMO-a.

Na marginama samita, do sada, razmijenjene su informacije i iskustva sa delegacijama Republike Srbije, Finske, Nigerije i Kameruna.

Na sastancima sa predstavnicima fondova: Zeleni klimatski fond – GCF, Globalni fond za životnu sredinu – GEF i Adaptacioni fond – AF sagledane su mogućnosti i programski okviri raspoloživi Crnoj Gori u cilju dalje podrške razvoju ekološke infrastrukture, kao i adaptacije i mitigacije na klimatske promjene.