CG Live

Vaš pogled na grad

GLAVNI REZULTATI STUDIJE IZVODLJIVOSTI O IMPLEMENTACIJI EU LEADER PRISTUPA U CRNOJ GORI

GLAVNI REZULTATI STUDIJE IZVODLJIVOSTI O IMPLEMENTACIJI EU LEADER PRISTUPA U CRNOJ GORI

Održana je nacionalna konsultativna radionica na temu „Prezentacija glavnih rezultata studije izvodljivosti o implementaciji EU LEADER pristupa u Crnoj Gori sa diskusijom o budućim koracima“. U organizaciji Mreže za ruralni razvoj Crne Gore i Organizacije Ujedinjenih Nacija za hranu i poljoprivredu (UN FAO). Naime, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore.

Andrijana Rakočević, generalne direktorica Direktorata za ruralni razvoj u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede istakla je da se trenutno sprovode neophodne pripreme za početak implementacije LEADER. „Pripremljene su izmjene i dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju. Cilj je stvaranje pravnog okvira koji će omogućiti osnivanje lokalnih akcionih grupa u Crnoj Gori. Stvaranje LAG-ova je dugoročan proces. Naime, prenos znanja i iskustava iz zemalja članica EU dragocjeno za nas. Takođe, vjerujem da ćemo sa ovom studijom dobiti jasnu sliku i smjernice za dalji razvoj lokalnih akcionih grupa“.

Mreža za ruralni razvoj Crne Gore, koja godinama unazad radi na kreiranju uslova i povoljnijeg ambijenta za implementaciju LEADER pristupa iz pozicije civilnog sektora, ovoga puta je prepoznata od strane Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih Nacija (FAO). Zatim, ključni partner pri izradi Studije izvodljivosti kako bi se definisao postojeći strateški okvir i zahtjevi koji predstavljaju preduslove za uspješnu primjenu LEADER pristupa.

Međunarodni ekspert, angažovan za izradu ove studije je gospodin Matija Zamljačanec. Veoma bogatog isustva iz oblasti ruralnog razvoja. Takođe, dugogodišnji menadžer jednog veoma uspješnog LAG-a u Republici Hrvatskoj, predstavio je nacrt Studije izvodljivosti implementacije EU LEADER pristupa u Crnoj Gori.
Sastanku je pored predstavnika Mreže za ruralni razvoj Crne Gore prisustvovalo 35 predstavnika javnog, privatnog i civilnog sektora, kao i predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih Nacija (UN FAO) koji su kroz veoma dinamičnu interaktivnu komunikaciju došli do zaključaka u kom pravcu treba djelovati u svim sektorima, ključnim za uspješnu implementaciju LEADER pristupa u Crnoj Gori.