CG Live

Vaš pogled na grad

BIRAČKI SPISAK NETAČAN I PUN DUPLIH BIRAČA – NA POTEZU JE ODBOR ZA IZBORNU REFORMU

BIRAČKI SPISAK NETAČAN I PUN DUPLIH BIRAČA – NA POTEZU JE ODBOR ZA IZBORNU REFORMU

Crna Gora nema niti ažuriran, niti tačan birački spisak i ta ključna baza podataka je puna duplih birača jer se gotovo izjednačio broj birača sa brojem stanovnika Crne Gore, pokazuje analiza Pobjede izvedena na osnovu podataka CEMI-ja i preliminarnih rezultata popisa.

Prema preliminarnim rezultatima popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u 2023. Godini, u Crnoj Gori živi 633. 158 stanovnika. Popisom su prikupljeni podaci o 217. 441 domaćinstvu i 396. 873 stana, dok je tokom faze prikupljanja podataka ukupno popisano 673. 203 lica.

NEJASNOĆE

U biračkom spisku Crne Gore u junu 2023. Godine bilo je 542. 500 hiljada birača dok ih trenutno ima oko 550 hiljada. Imajući u vidu da u Crnoj Gori zvanično, prema podacima sa popisa, ima 633. 158 stanovnika, ispada da je broj birača u odnosu na broj stanovnika čak 86 odsto. Ako oduzmemo broj stranaca kojih je 93 hiljade, kako je to zvanično saopštio MUP sredinom prošle sedmice, onda dolazimo do nevjerovatnog podatka: u Crnoj Gori imamo veći broj birača od građana.

Ta ogromna nesrazmjera između broja birača i broja stanovnika, ukazuje i ključni je dokaz da birački spisak nije tačan niti ažuriran. Evropski standard je da taj odnos bude 70 odsto.

Analiza Pobjede ukazuje na još jednu matematičku nelogičnost: ako u Crnoj Gori ima 633. 158 stanovnika i od tog broja oduzmemo broj stranaca kao i maloljetnih lica dolazi se do zaključka da u biračkom spisku može biti maksimalno 470 hiljada birača što znači da je ostatak od osamdesetak hiljada dupli birači.

PODRŽANA TEZA CEMI

Preliminarni rezultati popisa snažno su potvrdili i dokazali tezu Zlatka Vujovića da postoji najmanje 60 hiljada duplih birača koji nezakonito, osim u Crnoj Gori, glasaju i u Srbiji. CEMI je tim povodom uputio zvaničnu inicijativu Njemačkoj koja koordinira Berlinskim procesom o uparivanju baze podataka Crne Gore, Srbije i BiH.

– CEMI traži da se objedine i uporede baze podataka država Zapadnog Balkana, kao njihova priprema za članstvo u Evropskoj uniji, kako bi se iskontrolisalo da li birač jedne države ima prebivalište ili državljanstvo u drugoj, na osnovu čega i tamo ostvaruje biračko pravo – kazao je Vujović ranije za Pobjedu.

Ti birači krše zakon jer se nalaze u biračkom spisku Srbije, a da biste se tu našli zakonska pretpostavka je da ste državljanin te zemlje i da imate prebivalište.

U slučaju Herceg Novog, CEMI je našao 82 državljanina Crne Gore koji su u biračkom spisku, a čak imaju tri državljanstva i tri prebivališta.

Sve dokaze CEMI je dostavio Ministarstvu unutrašnjih poslova i ništa se nije desilo. Čak je Agencija za zaštitu ličnih podataka naložila uništenje svih dokaza da ta lica krše zakon, odnosno onemogućeno je utvrđivanje da li se radi o kriminalnoj aktivnosti.

Postojanje duplih birača u Srbiji, koji glasaju u Crnoj Gori, snažno favorizuje ostatke nekadašnje koalicije „Za budućnost Crne Gore“, što uključuje Novu, DNP, SNP, Ujedinjenu Crnu Goru, Pravu Crnu Goru, ali i donekle i Pokret „Evropu sad“.

Srbija i Bosna i Hercegovina su, pozivajući se na zaštitu ličnih podataka, odbile da sarađuju sa Crnom Gorom kada je u pitanju taj problem, dok crnogorski MUP – koji je nadležan za kontrolu biračkog spiska – ne pokazuje namjeru da riješi taj gorući problem, pozivajući se na kontroverzno uputstvo Agencije za zaštitu ličnih podataka?!

Postojanjem desetina hiljada birača koji imaju dvojno prebivalište dovedena je u pitanje i regularnost svih izbora.

IZBORNA REFORMA

Da birački spisak nije ažuriran i tačan, ukazuje i analiza CDT koji je upro prstom u partije koje nijesu protekle tri i po godine pokazale interesovanje da se

taj problem riješi. Nažalost, takva inicijativa nije došla ni iz suverenističkih partija.

– Nakon preliminarnih podataka popisa, primjetno je da je u Crnoj Gori više birača nego građana, ukoliko izuzmemo strance koji nemaju pravo glasa. Za takvu nelogičnost u Državnoj izbornoj komisiji i CDT-u krive loše registre prebivališta. Ističu da je to stari problem koji je popis samo dodatno razotkrio.

Na potezu je izborna reforma, koja će podrazumijevati sređivanje baze podataka i čišćenje biračkog spiska.

– Demografski i pravni rezidenti ne mogu da se upoređuju, ali podatak sa popisa pokazuje na problem koji je već poznat – kazala je u ime CDT-a Milica Kovačević.

Dupli birači ,,harali“ na lokalnim izborima u Podgorici i u Beogradu!

Da je situacija sa duplim biračima alarmantna, svjedoče i informacije sa terena sa posljednjih lokalnih izbora 23. Oktobra 2022. Godine koji govore o ulascima velikog broja birača sa teritorije Srbije na prelazu Dobrakovo na dan izbora. Njih su, prema podacima M portala, sa biračkim spiskovima dočekivali popovi Srpske pravoslavne crkve i slali na odgovarajuća odredišta.

Analize izbora u Podgorici pokazuju i nagli priliv birača sa strane u periodu od 18 do 19 časova, što je, kako mnogi analitičari ocjenjuju, posljedica organizovanog dovođenja ,,duplih birača“ kojima su troškove putovanja platile stranke stare parlamentarne većine. Dupli birači i iz Crne Gore su bili problem i na lokalnim izborima u Beogradu gdje opozicija osporava rezultate izbora.