CG Live

Vaš pogled na grad

U četvrtak, 28. jula, 14. sjednica Vlade Crne Gore

Vlada usvojila izvještaje KEI kao mehanizam saradnje s Parlamentom u procesu pristupanja EU

„Izvještaji Kancelarije za evropske integracije (KEI) o ukupnim aktivnostima u procesu pristupanja EU predstavljaju važan mehanizam saradnje Vlade i Skupštine. Tokom druge polovine 2021. godine, Vlada je intenzivirala aktivnosti i usvojila niz dokumenata značajnih za ubrzanje procesa evropske integracije, uključujući: Akcioni plan za adresiranje ključnih preporuka iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori 2021, Informaciju o programima podrške Evropske unije Crnoj Gori za 2021; Mape puta ispunjenja završnih mjerila u poglavljima, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 27 i 33, odnosno preostalih obaveza u poglavlju 30, ali i odluke o obrazovanju Komisije za evropske integracije, odluke o obrazovanju inoviranih radnih grupa za poglavlja 11, 12, 13, 22, 25 i 26; Takođe, obrazovana je nova Pregovaračka grupa u cilju prilagodjavanja novoj metodologiji pregovora, sa šest pregovarača za vođenje pregovora u šest tematskih klastera“, kazala je glavna pregovaračica, Zorka Kordić osvrćući se na najvažnije segmente izvještaja.

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Šesnaesti polugodišnji izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa integracije Crne Gore u Evropsku uniju za period jul – decembar 2021. i Trideset drugi kvartalni izvještaj iz procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, za period od oktobra do decembra 2021, kao ustaljene mehanizme saradnje sa Skupštinom u oblasti evropske integracije.

Povodom usvajanja dva izvještaja, glavna pregovaračica je podsjetila da je tokom druge polovine 2021. godine nastavljeno sa sprovođenjem obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kroz održavanje redovnih sektorskih sastanaka pododbora između Crne Gore i EU, Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, Zajedničkog savjetodavnog odbora između Komiteta regiona EU i Crne Gore i Posebne grupe za reformu javne uprave, kao i da je taj period obilježilo održavanje druge političke Međuvladine konferencije Evropske unije i Crne Gore.

Istakla je da je Vlada donijela veliki broj zakona i podzakonskih akata kojim se nacionalno zakonodavstvo Crne Gore dodatno približilo evropskom, kao i set zakona obuhvaćenih ekonomskim programom „Evropa sad“ čiji su glavni ciljevi povećanje životnog standarda građana, rast zaposlenosti, smanjenje „sive ekonomije” na tržištu rada, unaprjeđenje poslovnog i investicionog ambijenta. Kazala je da je dinamična zakonodavna aktivnosti zaokružena radom Skupštine krajem prošle godine, kada je donijet veliki broj zakona bitnih za evropski put naše države.

Cijeneći da kvalitet i brzina ostvarenja ključnog državnog vanjskopolitičkog prioriteta – članstva u EU, u značajnoj mjeri zavisi od posvećenog rada timova koji su neposredno uključeni u ispunjavanje svih obaveza iz pregovaračkog procesa, Vlada je na današnjoj sjednici, na inicijativu Kancelarije za evropske integracije, usvojila Odluku o izmjeni Odluke o kriterijumima za utvrđivanje visine naknade za rad člana Radnog tijela ili drugog oblika rada. Ovim modelom se uspostavlja podsticajni ambijent za proaktivnost, zalaganje i rad na ostvarivanju što efikasnijih rezultata u pregovaračkom procesu svakog člana pregovaračke strukture. Ovom incijativom se, po prvi put uvodi princip finansiranja pregovaračkih timova za cjelokupno članstvo pregovaračke strukture, ne praveći razliku između predstavnika državne strukture i civilnog sektora, budući da je predviđena identična visina naknade za rad svih članova radnih grupa za pregovore.

Na današnjoj sjednici je usvojen i Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za ispunjavanje završnih mjerila u Poglavlju 27 – Životna sredina i klimatske promjene, za period avgust 2021 – februar 2022. godine. Ocijenjeno je da je, u prvoj godini implementacije Akcionog plana, od planiranih 233 obaveza realizovano je 169, što čini stepen realizacije od 72,53%.

SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKOJ UNIJI

GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE