CG Live

Vaš pogled na grad

Termoelektrana Pljevlja se neće gasiti dok se ne završe pregovori

Termoelektrana (TE) Pljevlja neće se gasiti sve dok se ne završe pregovori sa Energetskom zajednicom (EZ) u vezi sa prekršajnom prijavom koja je podnesena protiv Crne Gore prije nekoliko mjeseci zbog toga što je taj objekat potrošio dozvoljeni broj radnih sati, piše Dan.
Izvršni direktor Elektroprivrede (EPCG) Nikola Rovčanin kazao je da je Termoelektrana počela da rad i u četvrtak, nakon dvomjesečnog remonta.
“Termoelektrana je počela sa radom. Agencija za zaštitu životne sredine donijela je rješenje kojim se prekida postupak za oduzimanje integrisane dozvole, odnosno postupila je po zaključku Vlade. Postupak pred Energetskom zajednicom još traje. Postupak u suštini može trajati i dvije godine i sve dok se ne donese konačna odluka pred Energetskom zajednicom, Termoelektrana Pljevlja može da radi”, izjavio je Rovčanin.
Termoelektrana Pljevlja je sada, u ljetnjim mjesecima, najneophodnija za energetski sistem Crne Gore.
Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo je postupak protiv Crne Gore, a u vezi sa TE i pravilom Direktive EU o ograničavanju emisije određenih zagađivača u vazduhu od strane velikih termo-postrojenja prije nekoliko mjeseci.
Sekretarijat je, kako su tada saopštili iz Vlade, preliminarno zaključio da TE Pljevlja, kao jedno veliko postrojenje za sagorijevanje koje radi u Crnoj Gori, nije poštovalo pravila o ograničavanju emisije određenih zagađivača u vazduh od strane velikih termo-postrojenja, te da je TE Pljevlja kao postrojenje dostigla ograničenje od 20.000 radnih sati do kraja 2020. godine, a nije u skladu sa standardima Direktive prestala sa radom, kako se to zahtijeva pravilima Energetske zajednice.
Crnoj Gori su početkom maja data dva mjeseca da se izjasni na navode iz prekršajne prijave EZ, te da Energetskoj zajednici pruži sve podatke u vezi sa radom TE Pljevlja. Za postupak pred EZ, Vlada, odnosno Ministarstvo kapitalnih investicija, angažovalo je i EPCG da se pridruži i preduzme sve pravne radnje i cilju zaštite prava države pred Energetskom zajednicom.
Rovčanin je nedavno kazao da, ukoliko bi se ugasila TE Pljevlja, Crna Gora bi za uvoz struje morala godišnje da plaća preko 100 miliona eura, te da su u EPCG razmatrali dva scenarija u slučaju gašenja TE Pljevlja.
Oba su podrazumijevala da TE Pljevlja ne nastavi sa radom nakon remonta. Po jednom bi prestanak rada TE Pljevlja od juna ove do juna naredne godine koštao 155 miliona eura, a gašenje od juna ove do kraja 2022. godine koštao bi državu 234 miliona eura.
“Analize su rađene na osnovu podataka o isporuci struje u 2021. godini. Prvi scenario jeste da TE Pljevlja ne radi 12 mjeseci u periodu jun 2021 jun-2022. godine. Ukupna cijena električne energije, koju bi trebalo kupiti po trenutnim cijenama na Hudeks berzi, iznosila bi 109,4 miliona eura. U tom periodu iznos dodatnih fiksnih troškova i odliv novca za TE Pljevlja, iako ne proizvodi električnu energiju, iznosio bi oko 46 miliona eura. Drugi scenario je da TE Pljevlja ne radi 18 mjeseci u periodu jun 2021. decembar-2022. godine. Ukupna cijena električne energije, koju bi trebalo kupiti u pomenutom periodu, po trenutnim cijenama na Hudeks berzi vrijedjela bi 160,1 milion eura, uz iznos fiksnih troškova za termoelektranu koja ne radi od oko 73,7 miliona eura”, precizirao je nedavno Rovčanin.
Izvor: Dan