CG Live

Vaš pogled na grad

U OPŠTINI BERANE ODRŽANA SVEČANA AKADEMIJA U ČAST SLAVNOG VOJSKOVOĐE I MARŠALA GEORGIJA KONSTANTINOVIČA ŽUKOVA

Povodom 125 godina od rođenja proslavljenog maršala Georgija Konstantinoviča Žukova, u beranskom Centru za kulturu održana svečana akademija. Predsjednik Opštine Tihomir Bogavac, koji je bio jedan od govornika, istakao je da sada, 125 godina nakon rođenja slavnog komandanta, moramo poslati jasnu i nedvosmislenu poruku u vidu naziva akademije– ,,Nikad više čizma fašizma“.

Bogavac je naglasio je da ime maršala Georgija Konstantinoviča Žukova i danas moramo izgovarati sa dužnom pažnjom i poštovanjem, jer se, kako je kazao, odlikovao strogošću i gvozdenom disciplinom, koja je svojstvena samo velikim i istaknutim vojskovođama: „Crvena armija – sinonim za pobjede u borbi nad zlom, koje je sa sobom nosila i nosi ideologija fašizma, bitke za Moskvu, Staljingrad, Lenjingrad, Bjelorusiju, Berlin vezuju se za ime Georgija Konstantinoviča Žukova… Bez obzira na sve što je prošao za vrijeme Staljina i Hruščova, ostao je jedna od najomiljenijih i najpopularnijih ličnosti Sovjetskog Saveza“, kazao je Bogavac.

„Novije generacije, ovakvim i sličnim manifestacijama, moramo podsjećati na zlo, koje je sa sobom nosio fašizam, kao i na ljude koji su dali svoj nemjerljiv doprinos u pobjedi nad njim. Patriotizam se gradi njegujući vrijednosti, koje sa sobom nose manifestacije ovog tipa“, rekao je predsjednik Bogavac i podsjetio da je beranski kraj dao svoje heroje u pobjedi u Velikom otadžbinskom ratu.

Predsjednik beranske organizacije boraca NOR-a, Petar Labudović, podsjetio je da je maršal Žukov dobitnik najvišeg priznanja Jugoslavije – Ordena slobode.

„To je odlikovanje bilo više čak i od ordena jugoslovenskog narodnog heroja, a dobilo ga je samo sedam ljudi tokom postojanja socijalističke Jugoslavije. To je potvrda koliko su naši narodi cijenili doprinos sovjetskih vojnika i vojskovođa u borbi protiv fašističkih zavojevača kojima ništa nije bilo sveto“, rekao je on.

Veličinu tih ličnosti, dodaje Labudović, posebno su njegovale i promovisale boračke organizacije, što i danas, sa ponosom čini boračka organizacija u Beranama, na čijem je on čelu.

„Nemamo pravo da zaboravimo nenadmašne komandante kakav je bio Žukov. On je ne samo simbol pobjede nad fašizmom, nego i duhovna gromada koja uliva samopouzdanje i malim narodima da imaju pravo na dostojanstven život lišen terora i ugnjetavanja velikih“, naglasio je Petar Labudović i dodao da se uloga maršala Žukova u Oslobodilačkom ratu ne može izmjeriti nikakvim mjerama ovoga svijeta, kao što se ne može izmjeriti naša ljubav prema ruskom narodu i njegovim dičnim sinovima ovjekovječenim vijencima slave i pobjede.

Iznoseći svoje viđenje lika i djela maršala Georgija Konstantinoviča Žukova, novinar i književnik Darko Jovović, kazao je da kroz pomen njegovog imena održavamo sjaj koji su Žukov i njemu slični podarili ljudskom rodu spremnom za velika djela, ali i rodu kome nije ni strano da zameće kavgu i priklanja se mračnim pokretima i ideologijama.

„Za nas u Beranama i na prostoru Vasojevića i Limske doline, koji baštinimo vjekovnu bratsku ljubav prema majci Rusiji, sjaj ličnosti i djela Georgija Žukova, je naše najsjajnije ogledalo i zavjet da se nikada ne odreknemo onih koji su pobijedili neman fašizma i, spasavajući obraz čovječanstvu ispisali najsvjetlije istorijske stranice zavedene pod šiframa pravde i jednakosti“, rekao je Jovović.

Za ovu priliku, pripremljen je bogat kulturno-umjetnički program u kom su učestvovali jereji Miloš Cicmil i Stefan Milovanović, profesorice u Muzičkoj školi Dragana Popović i Natalija Djačenko, vokalna solistkinja Anja Boričić, učenik Muzičke škole Sergej Arsenijević, recitator Vasilije Lekić i guslar Siniša Petrić. Program je vodila Irina Zečević.