CG Live

Vaš pogled na grad

Uskoro savremena PCR laboratorija u KCCG, brže će obrađivati i analize tumora

Nova i savremena PCR laboratorija u sklopu Centra za patologiju Kliničkog centra Crne Gore biće otvorena uskoro, saopštio je prof. dr Filip Vukmirović.

Vukmirović je istakao da je laboratorija opremljena dijelom kapitalne opreme, te da se manji dio očekuje u narednih deset dana.

“Klinički centar je u potpunosti opremio prostor, a kadar je na intezivnoj obuci koja će biti završena samom instalacijom i puštanjem u rad i opreme. Od kapitalne opreme izdvojio bih dva aparata, to je KingFisher Flex aparat koji služi za pripremu i izdvajanje nukleinskih kiselina i proteina koji radi na principu magnetne izolacije, odnosno vezivanjem nukleinskih kiselina za magnetne čestice unutar aparata. Proces je automatizovan, tako da je minimalno manuelno rukovanje tehničara sa rukovanjem sa materijalom, što nam obezbjeđuje najmanju mogućnost kontaminacije uzoraka. Sem toga, ovaj aparat je u mogućnosti da vrši razdvajanje različitih ćelija, u smislu npr. razdvajanja tumorskih od normalnih ćelija, što je za nas takođe veoma važno. U aparatu postoje već pripremljeni protokoli za rad, a ono što je još jedna prednost ovog aparata je mogućnost  modifikacije tih protokola prema našim potrebama i uvođenja novih protokola što će nam u budućem radu biti veoma potrebno za širenje dijapazona usluga”, kazao je Vukmirović.

Ističe da je drugi aparat QuantStudio 5, koji je Real Time PCR analizator, koji vrši analizu prethodno pribavljene DNK ili RNK na aparatu koji je prethodno pomenut.

“Ova analiza omogućava detekciju nukleinske kiseline, odnosno detekcije njene strukture i detekcije postojanja eventualnih mutacija unutar nje. Laboratorija je prvenstveno namijenjena ili će prvi korak u radu laboratorije biti analiza na SARS-COV2, odnosno koronavirus, PCR analiza, koja će nam omogućiti da za sve naše pacijente iz Kliničkog centra tu analizu sada uradimo kod nas. Vi znate da je do sada bila praksa da se pacijenti uzorkuju u Kliničkom centru, a da se analiza radila u Institutu za javno zdravlje. Na ovaj način mi ćemo rasteretiti kapacitete laboratorije Instituta za javno zdravlje. Oba aparata imaju veliki kapacitet rada, tako da sem ovih analiza za naše pacijente, PCR testove na SARS-COV2 ćemo moći raditi i za druge ustanove i naravno, u velikoj mjeri ćemo moći raditi i za turiste koji budu posjetili tokom turističke sezone Crnu Goru, a kojima bude potreban PCR test za povratak u svoju zemlju”, pojasnio je Vukmirović.

Sem PCR na SARS-COV2, u ovoj laboratoriji mogu da vrše, kako se on nada jedan široki dijapazon analiza.

“Sem ovog virusa, tu je i mogućnost odrađivanja analize na virus HIV-a, citomegalo virus, herpes simpleks virus, Epštain-Barov virus, zatim analiza na seksualno prenosive bolesti kao što je: hlamidija, uroplazma, HPV virus – veliki broj tipova HPV virusa moći ćemo da radimo u laboratoriji i na taj način ćemo se još dodatno pored PAPA testova uključiti i u skrining program ranog otkrivanja karcinoma grlića materice.

Sem ovoga, moguće je raditi i analize na tazličite genske bolesti kao što je cistična fibroza, kao što su različite forme trombofilija, moguće utvrđivanje mikro delecije hromozoma Y kod muškog steriliteta i jedan široki dijapazon koji je nama posebno interesantan, a odnosi se na utvrđivanje mutacija unutar tumora. Ovo je izuzetno značajno za onkološke pacijente jer Crna Gora raspolaže veoma savremenom terapijom onkoloških pacijenata, ali je za primjenu te terapije potrebno utvrditi mutacioni status tumora. Ovo se prvenstveno odnosi na tumore pluća, tumore debelog crijeva, melanom i limfom. Znači, uvođenjem i puštanjem u rad ove laboratorije mi ćemo biti u mogućnosti da za relativno kratko vrijeme odradimo i ove analize i omogućimo našim onkolozima adekvatnu primjenu terapije. Na kraju ili ne, značajno je i to što će nam i puštanje u rad ove laboratoije umogućiti širi dijapazon naučno-istraživačkog rada, s obzirom da smo mi baza Medicinskog fakulteta u Podgorici i da učestvujemo u velikom broju naučno-istraživačkih projekata, korišćenjem ove laboratorije taj dijapazon samih projekata će nam biti značajno proširen”, pojasnio je doktor.

Kada je riječ o kapacitetima same laboratorije, naglašava da ona omogućava da 96 uzoraka urade u jednom tunusu koji podrazumijeva dva sata rada, znači u principu 96 uzoraka koji uđu u laboratoriju, za dva sata mogu imati za njih nalaze, što na nekom dnevnom nivou znači u prosjeku nešto više od 500 PCR analiza da mogu uraditi u tom centru.